تبلیغات
علوم اجتماعی بعنوان یک رشته - برنامه ریزی اجتماعی

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 2 آبان 1388

به نام خدا

 

دوستان عزِِِیزدر ابتدا بهتر است معرفی کوتاه از گرایش برنامه ریزی اجتماعی در اختیارتان قرار بدهم:

 

گرایش برنامه ریزی اجتماعی عمدتا پیرامون مسائل اجتماعی و برنامه ریزی در خصوص اجتماع و انسان است. برای مثال هنگام ساخت یک مجتمع آپارتمانی، کارشناس برنامه ریزی اجتماعی برای مسائل اجتماعی آن مجتمع برنامه ریزی می کند تا حقوق هریک از افراد ساکن در این مجتمع حفظ و ساکنان آن با کمترین مشکلات و مسائل اجتماعی روبرو گردند. یا مثلا برنامه ریزی می کند که در یک شهر مراکز اقتصادی یا سایت های صنعتی در کجا باید قرار بگیرد و توسعه ساختمانی چگونه انجام شود که مشکلی برای جامعه بوجود نیاید.
توانایی های لازم:

گرایش برنامه ریزی اجتماعی با آمار و تحقیقات میدانی ارتباطی تنگاتنگ دارد به همین دلیل دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی برخوردار باشد تا بتواند در انجام تحقیقات میدانی موفق گردد. کار دانشجو و بخصوص فارغ التحصیل برنامه ریزی اجتماعی یک کار کتابخانه ای نیست. بلکه باید در جامعه حضوری فعال داشته باشد. اطلاعات علمی لازم برای دانشجوی این گرایش دروس ریاضی، زبان انگلیسی، جغرافیا و جامعه شناسی است.
موقعیت شغلی در ایران:
دانشجویان این گرایش دیدگاههای خوبی در زمینه مسائل شهری و روستایی، حمل و نقل، برنامه ریزی اجتماعی - اقتصادی با بعد اجتماعی پیدا می کنند و می توانند در سه بخش دولتی، عمومی و خصوصی فعالیت نمایند. که در بخش دولتی در سازمانهای برنامه و بودجه، وزارت کشور، فرمانداری ها و در اکثر اداره های دولتی می توانند مشغول به کار شوند و در سایر بخشهای عمومی نیز شهرداریها، موسسه های مختلفی از قبیل بنیاد شهید، کمیته امداد

امام خمینی" ره"، سازمان بهزیستی و موسسه های خدماتی و مشاوره ای مکان های مناسبی برای اشتغال هستند و فارغ التحصیلان می توانند به صورت کارشناسان مستقل تحقیقات شهری، روستایی و منطقه ای نیز فعالیت کنند.
دروس تخصصی گرایش برنامه ریزی اجتماعی:

اصول توسعه و عمران، تئوریهای برنامه ریزی، برنامه ریزی شهری، تئوریهای برنامه ریزی منطقه ای، برنامه ریزی روستایی، تکنیکهای مقدماتی برنامه ریزی، برنامه ریزی منطقه ای در ایران، ارزشیابی طرحها و برنامه ها، عوامل سازمان دهی مکان، برنامه ریزی حمل و نقل، برنامه ریزی اجتماعی، اصول علم جغرافیا و نقشه خوانی.

 

 

باتشکر

                                              حسینی جلالی

 

 

 

 ارسال توسط حسینی جلالی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظریات کدام یک از اقتصاددانان یا جامعه شناساسان با نظریات شما انطباق دارد؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin